تبلیغات
آدینه ظهور


آدینه ظهور
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج 
ثامن تم
شخصیت شناسی: اعتماد به نفس دارید یا نه؟

برای بالا بردن اعتماد به نفس ،خود را آنگونه که هستید بپذیرید

در هر رابطه‌ای كه گفته شود: «مرا یا آنگونه كه هستم بپذیر یا اصلا قبولم نكن.» اشاره به این مطلب دارد كه هر شكل دیگری غیراز خودمان شدن، فریب دادن خود و دیگران است.

دانستن این مطلب كه افرادی نیز وجود دارند كه ما را با تمام خوبی‌ها و بدی‌های‌مان (البته در حد تعادل!) دوست خواهند داشت، آرامش‌بخش است. چیزی كه این افراد را از سایرین متمایز می‌‌کند این است كه آنان ما را با وجود همه نقص‌های‌مان قبول دارند و ما با گفتن جملاتی مانند: «وقتی كه با او هستم، می‌توانم خودم باشم.» یا «او مرا با همین خصوصیاتی كه دارم، دوست دارد.» آنان را شناخته و ستایش می‌كنیم. در هر رابطه‌ای كه گفته شود: «مرا یا آنگونه كه هستم بپذیر یا اصلا قبولم نكن.» اشاره به این مطلب دارد كه هر شكل دیگری غیراز خودمان شدن، فریب دادن خود و دیگران است. بیشتر ما در مدرسه برای نخستین‌بار پی بردیم كه در دنیا كسانی وجود دارند كه ما را آنگونه كه هستیم قبول ندارند. این درس سختی بود ولی به ما آموخت كه برای وفق دادن خود با اوضاع، تغییر كنیم.

با خودتان مهربان باشید
ما نسبت به‌خود منتقدان بی‌رحمی هستیم و نكات مثبت خویش را كمتر می‌بینیم و بروز می‌دهیم. حقیقت دارد كه تصورات ما در مورد خودمان، انعكاس تصورات دیگران درباره ماست. اگر احساس خوب نبودن، خستگی یا بیهودگی می‌كنیم مسلما ابتدا علتش این است كه تصور می‌كنیم دیگران در مورد ما چنین پنداری دارند. ممكن است دیگران درباره ما اشتباه كنند یا اینكه ما خودمان خوبی‌های خویش را بروز نداده باشیم. هرگز یادمان نرود كه اگر ما خود را دوست نداشته باشیم، هیچ كس دیگری نیز ما را دوست نخواهد داشت زیرا هنگامی كه خود را بی‌ارزش می‌كنیم، دیگران نیز همین كار را خواهند كرد.

از خودتان امتحان بگیرید
همه ما گاهی احساس رد شدن و دوست نداشته شدن را داریم، شاید برای لحظه‌ای تصور می‌كنیم كه با دنیا هماهنگ نیستیم یا ارزش‌مان از دیگران كمتر است. با این همه، باید به خاطر بسپاریم كه ما همان چیزی هستیم كه در آخرین تجزیه و تحلیل از خود داشته‌ایم. انسان همان اندازه خوشبخت است كه در ذهنش احساس می‌كند. اگر احساس می‌كنیم كه زشت هستیم، به خاطر داشته باشیم كه زیبایی جنبه‌های گوناگونی دارد. اگر احساس تنهایی می‌كنیم، منتظر نشویم كه دیگران سراغ ما بیایند، خود به سوی آنها برویم. هرگز نباید فراموش كنیم كه هیچ‌كس كامل نیست و این بخشی از حالات انسانی ماست.

ما باید یاد بگیریم كه نقص‌های خود را دوست بداریم و زمان و عمر خود را با دوست نداشتن خود از دست ندهیم. نكته غم‌انگیز این است كه هر چه از دست برود، هرگز دوباره به دست نخواهد آمد. هیچ‌یك از ما قادر به زنده كردن گذشته و جبران كوتاهی‌های خودمان نخواهیم بود. امكان خندیدن حالا را به امید فردای نامعلوم از دست دادن جبران‌ناپذیر نیست. زمان حتی برای جوان‌ترین ما نیز محدود است. زمان آن چیزی است كه فقط اكنون در اختیار ماست پس عمر خود را با افسوس بر گذشته تمام‌شده و آینده نیامده تلف نكنیم. جملات زیر را به دقت بخوانید و درصورتی‌كه هر یك از آنها با وضعیت فعلی شما مطابقت دارد، پاسخ بله و چنانچه به هیچ شكلی با وضعیت شما مطابقت ندارد، پاسخ خیر بدهید.

بالا بردن عزت نفس


چه نمره‌ای می‌گیرید؟
در این تست نباید برای همه سوال‌ها ارزش برابری را در نظر بگیرید. برای اینکه نمره خود رامحاسبه کنید، باید از سوال یك تا سوال 16 به هر پاسخ بله یك امتیاز و به پاسخ‌های خیر امتیازی ندهید. از سوال 17 تا سوال 25 به هر پاسخ خیر یك نمره و به پاسخ‌های بله نمره‌ای ندهید. حاصل جمع نمراتتان را می‌توانید با کمک راهنمای زیر تفسیر کنید:

25-17
عزت نفس شما بسیار پایین است. اصلا به‌خود اعتماد ندارید. از خود ناامید شده‌اید. بلند شوید! دست از تحقیر خود ‌بردارید. سعی كنید خود را همان‌گونه كه هستید بپذیرید. توصیه ما این است که با کمک راهنمایی که در این مطلب برایتان آورده‌ایم، برای بالا بردن عزت نفس خود تلاش کنید.

16-8
احساسات شما در مورد خودتان پایدار نیست. گاهی از آنچه هستید یا انجام می‌دهید راضی بوده و گاهی با كوچك‌ترین حرف یا انتقاد از طرف دیگران، در مورد خود دچار شك و تردید می‌شوید.

كمتر از 7
تبریك می‌گوییم! اعتماد به نفس شما عالی است. البته قدر این ویژگی را بدانید اما مواظب باشید دچار غرور و خودبینی نشوید.

عزت‌نفس‌تان بالا می‌رود اگر. . . 
والدین‌تان برای شما چقدر وقت گذاشته‌اند؟ وقتی كودك بوده‌اید چقدر به حرف‌های‌تان گوش داده‌اند؟ اگر در خانواده‌ای بزرگ شده باشید كه به‌خاطر كودك بودن‌تان همیشه در آخر صف قرارتان داده‌اند و اهمیتی به خواسته‌ها و حرف‌های‌تان نداده‌اند، احتمالا حالا كه سنی از شما گذشته، عزت‌نفس پایینی دارید. 

متاسفیم. همیشه شما و والدین‌تان نیستید كه می‌توانید به بالا رفتن عزت‌نفس‌تان كمك كنید. ویژگی‌های ذاتی شما در شكل گرفتن چنین ویژگی بی‌تاثیر نیستند. اگر زیبا و جذاب باشید، احتمالا از همان سال‌های كودكی تا امروز توجه بیشتری به شما شده و عزت‌نفس بالاتری پیدا كرده‌اید. 

اگر در خانواده‌ای پرورش پیدا كرده‌اید كه شما را با اصول نقد كردن و نقدپذیری آشنا كرده‌اند، احتمالا عزت‌نفس بالایی دارید. كسانی كه این ویژگی شخصیتی در آنها كمرنگ است، مدام دیگران را نفی می‌كنند و دنبال راهی برای تحقیر آنها می‌گردند. این افراد مدام خود را با دیگران مقایسه می‌كنند و دنبال راهی برای اثبات برتری خود نسبت به دیگران می‌گردند. 

آدم‌هایی كه در كودكی مدام مورد سرزنش دیگران قرار گرفته‌اند، تصور می‌كنند كه همه در پی تحقیر آنها و ایراد گرفتن از آنها هستند، به همین دلیل به محض مواجه شدن با دیگران حالت تدافعی می‌گیرند. 

اگر پدر و مادرتان عزت‌نفس پایینی داشته‌اند، احتمالا شما هم از این ویژگی شخصیتی بهره چندانی برده‌اید. الگو‌برداری از رفتارها و ویژگی‌های شخصیتی والدین، یكی از عادات اولیه كودكان است و اگر پدر و مادر شما عزت‌نفس‌شان پایین بوده، معنایش می‌تواند این باشد كه شما با الگو قرار دادن آنها عزت‌نفس پایینی را در خود شكل داده‌اید. 

چند تمرین ساده برای بالا بردن عزت‌نفس 
كاغذی را‌ بردارید و یك طرف آن خصوصیات مثبت خود را بنویسید. با خود مهربان باشید و با دید مثبت بنویسید. می‌توانید از افراد مورد اعتمادتان كمك بگیرید. در طرف دیگر كاغذ خصوصیات منفی خود را بنویسید البته باز هم با دیدی مثبت، نه انتقادی. دوطرف را با هم مقایسه كنید. اگر دیدتان را نسبت به‌ خود عوض كنید همه چیز عوض خواهد شد. خود را كوچك نشمارید. خود را دست كم نگیرید. برای خودتان ارزش قائل شوید. از زندگی همراه با سرزنش خود دست ‌بردارید. آن‌طور كه فكر می‌كنید بد نیستید. از مقایسه خود با دیگران دست بر دارید، از این كار غیر از پایین بردن اعتمادبه‌نفس‌تان چیز دیگری عایدتان نمی‌شود. 

به ‌خودتان برسید، به ظاهرتان اهمیت بدهید. برای وقت‌تان ارزش قائل شوید. از افراد بدبین و كسانی كه به شما حسادت كرده یا شما را تحقیر می‌كنند دوری كنید. برای نظر دیگران بیش از حد لازم ارزش قائل نشوید. فراموش نكنید آنها هم انسان‌هایی مثل شما هستند. به‌خود بگویید كه بهترین هستید. به‌خود بباورانید كه می‌توانید كارها را به بهترین شكل ممكن انجام دهید. وقت را از دست ندهید، زمان برای هیچ‌كس صبر نمی‌كند.
طبقه بندی: اجتماعی، علمی و آموزشی،
برچسب ها: آدینه ظهور، روانشناسی، تست روانشناسی، تست اعتماد به نفس، اعتماد به نفس،
سه شنبه 6 مرداد 1394 .:. 12:38 ب.ظ .:. حسن چوپانی .:. نظرات
جستجو
وبلاگ آدینه ظهور

بِسمِ اللّه ِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ
ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ
با صلوات بر محمد و آل محمد (ص) و عرض سلام و خیرمقدم به شما دوستان عزیز و بزرگواران محترم كه به این وبلاك سرزدید.
اینجانب حسن چوپانی اهل شهر تهران ، نظر به اینكه وبلاك یكی از پدیده‌های نوظهور در دنیای پیچیده و پر رمز و راز اینترنت است و در یك دهه اخیر رشد قابل توجهی داشته و امكان به نمایش گذاشتن مطالب و موضوعات متنوع و دلخواه را فراهم نموده است، به عبارتی وبلاك یك رسانه یا نشریه اینترنتی شخصی می‌باشد كه وسعت و قابلیت گسترش آن نیز به نظر صاحب وبلاك بستگی دارد.لذا اقدام به راندازی آن گردید.
هدف از تشكیل این وبلاك به اختصار عبارت است از : انعكاس اخبار مربوط به شهر فرخی، اطلاع رسانی از مراسم و فعالیتهای همشریان مقیم مركز و دیگر شهرها ونیز اطلاع رسانی در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و ورزشی ... می باشد.
این وبلاك وابسته به هیچ شخص، گروه یا جناح خاصی نبوده و كاملاً بصورت مستقل فعالیت می نماید. امید است خداوند توفیق عنایت فرماید این مجموعه مفید واقع شود و انشاءالله قابل استفاده باشد.
ساختن این وبلاگ خیلی فکر من را به خود مشغول کرده بود تا اینکه یک روز جمعه که نام دیگر آن آدینه است و متعلق است به آقا امام زمان عج تصمیم گرفتم این وبلاگ را بسارم.
بنده در این وبلاگ از نظرات ارزشمند و انتقادات سازنده و منصفانه مراجعه كنندگان محترم استقبال می‌نمایم، ضمناً ‌استفاده از مطالب این وبلاك یا ذكر منبع و آدرس برای همگان آزاد خواهد بود.

نویسنده
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
حدیث
حدیث موضوعی
لوگوی ما


لوگوی دوستان

نخلهای فرخی

ای کلک دو بدو بیا

نوای سایت